Przepływ Cewkowy

Przepływ cewkowy

Uroflowmetria czyli przepływ cewkowy (ang. uroflow) jest to badanie strumienia moczu wykonywane w następujących schorzeniach: moczenie dzienne i nocne, zatrzymanie moczu, mikcja dysfunkcyjna, przerost prostaty, nietrzymanie moczu u kobiet i innych.

Co to jest przepływ cewkowy?

Nieinwazyjne, niebolesne badanie przypływu cewkowego /siusianie w komputer/. Umożliwia ocenę funkcji pęcherza i cewki moczowej i określenie rodzaju zaburzeń. Pomiaru dokonuje się urządzeniem podobnym do zwykłej toalety. Następnie zmierzone parametry przesyłane są do komputera. Podlegają one ocenie lekarza.
Przepływ cewkowy /uroflowmetria/ stanowi część badania urodynamicznego, w którym określa się z prawidłowość koordynacji pomiędzy wypieraczem pęcherza, a zwieraczem cewki moczowej. Uroflowmetria pomaga zdiagnozować zaburzenia w oddawaniu moczu na podstawie pomiarów wykonanych przez urządzenie - pozwala ocenić szybkość oddawania moczu, jego ilość oddawaną w czasie oraz całkowitą objętość mikcji, a także wygląd samego wykresu.

Jak się przygotować?

Należy umówić się na badanie i zgłosić się z dobrze wypełnionym pęcherzem. Picie zacząć około 1 godziny przed badaniem i nadal pić najlepiej wodę mineralną. Nie oddawać moczu około 1-2 godzin przed badaniem. Zgłosić się z aktualnym badaniem moczu /zawsze/ i w niektórych schorzeniach z dzienniczkiem mikcji /wskazane/.
Wskazaniami do uroflowmetrii są: moczenia nocne i dzienne, częstomocz, parcia na mocz, zaburzenia funkcji pęcherza, infekcje nawracające, mikcja dysfunkcyjna, podejrzenie wad wrodzonych np.: zastawka cewki tylnej /ZCT/, odpływów pęcherzowo-moczowodowych /OPM/ i inne zaburzenia dolnych dróg moczowych.

Przepływ cewkowy – krzywa przepływu

krzywa przepływu cewkowego
 
  DZIENNICZEK MIKCJI – pobierz