Przepuklina Pachwinowa

Przepuklina pachwinowa u dzieci (przepuklina pachwinowa skośna wrodzona) (łac. Hernia inguinale)

Co to jest przepuklina pachwinowa?

O przepuklinie pachwinowej wrodzonej mówimy wówczas, gdy jakiś element jamy brzusznej (najczęściej są to jelita, ale może to być także np. jajnik) wypełnia niezarośnięty wyrostek pochwowy otrzewnej w kanale pachwinowym, a następnie uwidacznia się pod skórą w postaci miękkiego guza. U chłopców guz taki może uwidaczniać się w mosznie lub w pachwinie, u dziewczynek najczęściej w pachwinie, a także przechodzić do wargi sromowej. Przepukliny pachwinowe mogą być wrodzone lub nabyte, proste i skośne (ten rodzaj jest najczęściej spotykany u dzieci i ma charakter wrodzony). Przepuklina pachwinowa jest wadą częstą.  Badania wskazują, że na to schorzenie cierpi od około 1% do 5% dzieci.

Jakie są objawy?

U dziecka nagle pojawia się miękki guzek w okolicy pachwinowej, na mosznie lub na wardze sromowej. U niektórych dzieci mogą  ponadto pojawić się objawy tj. ból pachwiny, brzucha , zaparcia, a nawet wymioty.  U tych pacjentów konieczna jest pilna ocena lekarska ponieważ może to być stan który określamy uwięzgnięciem. Przepuklina może uwięzgnąć, tzn. zaklinować się w otworze, przez który przechodzi (np. w kanale pachwinowym). Najczęściej klinują się  jelita, ale u dziewczynek może to być jajnik. Pojawia się wówczas twardy, bolesny, niedający się odprowadzić guzek, któremu towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie tej okolicy. Dziecko jest niespokojne, płaczliwe, czasami pojawiają się wymioty.  Taki stan wymaga operacji przepukliny w trybie pilnym, ponieważ stanowi zagrożenie dla pacjenta.

Operacja przepukliny pachwinowej

Operacja przepukliny pachwinowej skośnej wrodzonej u chłopca, oddzielony worek przepuklinowy od powrózka nasiennego, po stronie prawej u dołu widoczne jądro.

Przepuklinę leczy się wyłącznie operacyjne. Operację przepukliny skośnej wrodzonej przeprowadza się w każdym wieku, ale najkorzystniejsze dla dziecka jest wykonanie operacji po 3 miesiącu życia. Zabieg ten wykonujemy w tzw. chirurgii jednego dnia, w znieczuleniu ogólnym. Rana po zabiegu jest niewielka i plastyczna, umiejscowiona w fałdzie podbrzusznym, z minimalną blizną (najczęściej niewidoczną). Czas trwania operacji to od 30 do 60 minut. Po zabiegu operacyjnym dziecko bardzo szybko, bo od 1 do 3 dni, wraca do pełnego zdrowia. Ponieważ w trakcie zabiegu stosowane są szwy rozpuszczalne, dlatego nie ma potrzeby ich późniejszego usuwania. Opatrunek utrzymywany jest standardowo przez 2 dni.