Wykonywane Zabiegi Operacyjne

Najczęściej wykonywane operacje:

STULEJKA
Stulejka to zwężenie napletka, które uniemożliwia zsunięcie go z żołędzi penisa. Zabieg usunięcia stulejki można wykonać w każdym wieku. Do 1,5 – 2 lat występuje stulejka fizjologiczna, nie należy wówczas odprowadzać napletka ani ściągać go na siłę. Trudności z oddawaniem moczu, wady układu moczowego, ZUM - stany zapalne, dolegliwości bólowe, twarda blizna oraz brak postępu w leczeniu zachowawczym są wskazaniem do leczenia operacyjnego. 
Leczenie stulejki powinno być delikatne i zrównoważone w swoim działaniu w celu osiągniecia jak największej korzyści dla pacjenta.
Leczenie zachowawcze to: odpowiednia pielęgnacja, masowanie, maści sterydowe
Leczenie zabiegowe ambulatoryjne: oklejenie i oczyszczenie napletka w znieczuleniu miejscowym,  uwolnienie wędzidełka, poszerzenie napletka ambulatoryjne
Leczenie operacyjne: u dzieci i młodzieży zawsze w znieczuleniu ogólnym. Ważny jest zakres operacji i rodzaj plastyki napletka uzgodniony z pacjentem i jego rodzicami.

OBRZEZANIE
kwalifikacja z powodów zdrowotnych , kulturowych , religijnych
Leczenie operacyjne:  u dzieci i młodzieży zawsze w znieczuleniu ogólnym

WADY PRĄCIA I NAPLETKA
Deformacje prącia i napletka, przygięcie prącia , prącie ukryte, wady wrodzone i nabyte

PRĄCIE UKRYTE /penis tectum/ BURIED PENIS
Operacje rekonstrukcji prącia i napletka z uwolnieniem i odsłonięciem prącia.

SKLEJENIE WARG SROMOWYCH MNIEJSZYCH U DZIEWCZYNEK
Sklejenie warg sromowych zaburza mikcje i ogranicza możliwości pielęgnacyjne. Konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty i wdrożenie leczenia zachowawczego lub zabiegowego.

WNĘTROSTWO
Wnętrostwo, inaczej niezstąpienie jąder  jest to zatrzymanie jadra na drodze jego prawidłowego zstępowania. Dotyczy 1-2% chłopców. Jest to wada wrodzona. 
Leczenie chirurgiczne – operacje orchidopexii wykonywane są standardowo w trybie chirurgii  jednego dnia. Operacja obejmuje również zaopatrzenie przepukliny pachwinowej skośnej wrodzonej jeśli towarzyszy wnętrostwu. Leczenie najlepiej wykonać przed 18msc życia. Zabiegi są plastyczne, małoinwazyjne  i nie pozostawiają szpecących blizn. Leczenie może być klasyczne lub laparoskopowe w przypadku jader niebadalnych /niewyczuwalnych

WODNIAK JĄDRA
Wodniak jadra to obecność płynu wokół jadra powiększająca jego obrys. Wodniaki dzielimy na pozapalne, komunikujące.  Wodniak komunikujący ma etiologię wrodzoną i przypomina przepuklinę pachwinowa, ale ich zawartością jest płyn. Najczęściej wymaga leczenia operacyjnego. Kwalifikacja odbywa się pomiędzy 3msc życia , a 1 rż;. Leczenie operacyjne można wykonać w trybie chirurgii jednego dnia.

PRZEPUKLINA PACHWINOWA / HERNIA 
operacje w trybie jednego dnia z plastycznym zeszyciem skóry.
Najczęstsza przepuklina pachwinowa skośna wrodzona u chłopców jak i dziewczynek. Ma charakter wrodzony u dzieci, planowo może być operowana po 3 msc życia. Rozpoznaje się ją w każdym wieku. Leczenie operacyjne w trybie chirurgii jednego dnia. Przepuklina może uwięzgnąć czyli nie ma możliwości jej odprowadzenia , występuje twardy guzek w okolicy pachwinowej. Wymaga wówczas postepowania w trybie pilnym.

SPODZIECTWO / HYPOSPADIASI
Jest to wada wrodzona prącia i napletka w której ujście cewki znajduje się po stronie brzusznej prącia, występuje rozszczepiony napletek oraz przygięcie prącia. Leczenie spodziectwa jest chirurgiczne i polega na: wyprostowaniu prącia , rekonstrukcji cewki moczowej i rekonstrukcji napletka / lub nie.  Operacja ma charakter leczniczy, ale również plastyczny.
Najlepszym wiekiem do operacji spodziectwa jest 9-14msc życia , ale można ją wykonać w każdym wieku. Zabiegi operacyjne są operacjami plastycznymi i wymagają precyzji i lup operacyjnych.
W okresie pooperacyjnym gojenie odbywa się na cewniku włożonym przez cewkę do pęcherza moczowego. 

CYSTOSKOPIA - Wziernikowanie pęcherza moczowego
Zabieg endoskopowy jakim jest wziernikowanie cewki moczowej i pęcherza ma na celu działanie zarówno diagnostyczne jak i lecznicze. Podczas tego zabiegu nie nacinamy skóry, a narzędzie cystoskop wprowadzamy przez cewkę moczową. U dzieci i młodzieży zawsze w znieczuleniu ogólnym.
Operacje wykonywane podczas cystoskopii to resekcja zastawki cewki tylnej, ostrzykniecie ujść moczowodów dextranomerem kwasu hialuronowego w celu leczenia odpływów pęcherzowo moczowodowych, resekcja zwężeń i inne.

LAPAROSKOPIA
Technika obecnie powszechnie używana. W urologii dziecięcej wykorzystywana do operacji wnętrostwa/ jąder brzusznych, żylaków powrózka nasiennego i innych.

BLIZNY GUZKI I ZNAMIONA / NAEVUS
Usunięcie plastyczne zmian skórnych w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym z badaniem histo-patologicznym.