Wykonywane Badania Diagnostyczne

• USG układu moczowego, jamy brzusznej, moszny i inne (dzieci, dorośli)

Ultrasonografia obecnie jest metodą precyzyjną, nieinwazyjną i bardzo skuteczną. Umożliwia ocenę narządów jamy brzusznej, nerek, pęcherza moczowego. Jest składową procesu diagnostycznego i obecnie trudno wyobrazić sobie badanie pacjenta, jego diagnozowanie bez oceny USG. Niektórzy mówią, że obecnie USG zastępuje słuchawki lekarskie.

• Przepływ cewkowy – uroflowmetria (dzieci, dorośli)

Badanie oceniające czynność dolnych dróg moczowych, ich zaburzenia i patologie. Badanie jest nieinwazyjne i polega na mikcji do specjalnego ustępu. Pacjent powinien być przygotowany (mieć pełny pęcherz). W USG oceniamy zaleganie po badaniu przepływu cewkowego.

• Urodynamika – (dzieci, dorośli)

Badanie urodynamiczne jest czynnościowym badaniem dolnych dróg moczowych. Składa się z przepływu cewkowego i cystometrii (wodnej, mikcyjnej). Ocenia zaburzenia czynnościowe dolnych dróg moczowych. Wykonuje się to badanie przy zaburzeniach pęcherza moczowego , u pacjentów z pęcherzem neurogennym, lub u chorych z trudnościami w utrzymaniu moczu. Na podstawie badania urodynamicznego można określić przyczynę nietrzymania moczu. Badanie to najczęściej przeprowadzają urolodzy, urolodzy dziecięcy, ginekolodzy, nefrolodzy, pediatrzy, neurolodzy. Precyzyjna ocena pęcherza, cewki daje możliwość wyleczenia szeregu schorzeń i dlatego to badanie jest przeprowadzane
Po przygotowaniu pacjent oddaje mocz do specjalnego ustępu. Badanie przeprowadzane jest z zachowaniem intymności i komfortu dla pacjenta, w osobnej łazience. To badanie nazywamy uroflowmetrią lub przepływem cewkowym.
Następnie przeprowadzana jest cystometria, w czasie której badana jest faza wypełniania pęcherza. Określa się czucie w pęcherzu, jego pojemność i podatność ścian. Obserwuje się, czy nie ma niekontrolowanych skurczów wypieracza, czy ciśnienia w pęcherzu są bezpieczne i przy jakich ciśnieniach w pęcherzu następuje wyciek moczu lub odpływ. Końcowa uroflometria ocenia przepływ moczu przez cewkę i pomaga w określeniu stopnia przeszkody podpęcherzowej.